Mária Erbenová

Volám sa Mária, som designérka predlôh na krížikové vyšívanie, programátorka webov a eshopov a mama dvoch detí. Kombinácia nepredstaviteľná, a predsa reálna.

Vyšívam od detských čias, snáď od šiestich rokov, naučila ma to moja starká. Ona robievala hlavne richelie, mne však po čase učarovala krížiková výšivka. A tej som ostala aj verná.

Častým problémom bolo, že som strácala ihly kade tade. Na ruskom portáli www.vk.com, som si všimla magnetky na ihly (needleminder). Tie však boli dostupné len na zahraničných portáloch, kde sa objednávka dosť predražila vzhľadom na poštovné. 

Mala som šťastie na správnych ľudí a okolnosti a preto som sa rozhodla ponúknuť magnetky na ihly rôznych designov pre slovenský a český trh. A tak je tu tento nový eshop, na ktorom vás vítam a budem rada, keď si urobíte radosť aj vy.

Dnes si už neviem predstaviť, vyšívať bez magnetiek na ihly, je to pohodlné, nestrácajú sa mi, dokonca keď ich použijem viacero, tak udržia aj nožničky.

A aby ste mali predstavu, tak pripájam obrázok rozpracovanej výšivky s magnetmi.

Od vyšívania k tvorbe predlôh

Milujem vyšívanie, avšak dlho vo mne driemala túžba naučiť sa tvoriť predlohy. Svojpomocne to bolo veľmi náročné. Moje prvé pokusy som mala už v roku 2008, môžete si ich pozrieť na: https://xstitch.sk/category/vlastne-predlohy/

V roku 2017 som natrafila na ruský portál vk.com a tam som videla reálnych designérov predlôh. Objavila som tak nové dimenzie vyšívania. A zároveň som tam zistila, že existuje aj kurz na tvorbu predlôh. Problémom však bola ruština. Na portáli som fungovala len vďaka prekladaču, ale absolvovať kurz v ruštine „bez ruštiny“ bolo pre mňa zatiaľ nepredstaviteľné.

Počas druhého tehotenstva od októbra 2017 do júna 2018 som absolvovala kurz kreslenia. Bol to môj „tehotenský projekt“ a v tom čase vôbec nezapadal do konceptu vytvárania predlôh. Ohromne mi to však pomohlo a čerpám z neho dodnes.

V roku 2019 som sa naučila azbuku a v decembri sa prihlásila do kurzu, s odhodlaním stať sa dobrou designérkou predlôh. Nebolo to síce jednoduché, ale keď niečo milujete, urobíte pre to všetko. Ako sa hovorí, ja a „môj brat google“ a „sestra youtube autotranslator“ zvládneme všetko. 😊

Vo februári 2020 náš kurz skončil a ja vám môžem s hrdosťou v srdci ukázať moje kurzové práce. Musím sa priznať, že som úplne nadšená a zistila som, že ma to naozaj baví. Nech je moje nadšenie a radosť aj vašim potešením pri tvorbe krásnych výšiviek.

Odborné vzdelanie

Naučila som sa vytvárať predlohy pre krížikové vyšívanie od tých najlepších v odbore, menovite Natalya Orekhova  a Ksenia Adonyeva. Určite ich už mnohé poznáte. Obe majú prax s tvorbou predlôh vyše 10 rokov. Ksenia založila aj projekt združujúci designérov, ktorí prešli ich kurzami:  a môžem s potešením vyhlásiť, že sa stávam ich súčasťou.

Ak by ste tiež chceli prejsť touto cestou vzdelávania, na stránke o kurze – Kurz designéra predlôh od A do Z nájdete všetky potrebné informácie.

V júli 2020 som za úspešné absolvovanie kurzu –  25 hodín prednášok, 2 mesačnej praxe a 5 kurzových prác získala červený diplom. Vďačnosť, radosť, nadšenie a hrdosť! Takto by som pomenovala pocity, ktoré prežívam. 

Certifikát z kurzu Dizajnérom predlôh od A do Z pre Máriu Erbenovú
Certifikát z kurzu Dizajnérom predlôh od A do Z pre Máriu Erbenovú

Dovoľte mi zdieľať spolu s vami dalšiu radosť z môjho nového certifikátu, ktorý som získala za kurz tvorby predlohy z fotografie – pod odborným vedením Lyuby Vodenikovej. Certifikát pre mňa nie je iba doklad, v mojom svete znamená najmä množstvo nadobudnutých skúseností a tipov, ktoré ma určite posunú dopredu vo vývoji ďalších predlôh.

Vstupom do tohto nového obzoru bola tvorba predlohy vtáčika Robina. Bola to doposiaľ moja najdlhšia a jedna z najnáročnejších prác na výrobe predlohy. Som právom hrdá a nesmierne vďačná za túto novú skúsenosť.

Certifikát z kurzu tvorby predlohy z fotografie

 

Na záver už len poviem, že som detailista s veľkou trpezlivosťou. Tieto vlastnosti využívam aj pri tvorbe predlôh.

Moje práce môžete sledovať aj na týchto linkoch:

Tvorbou predlôh vás chcem dlhodobo tešiť a rovnako vy potešíte mňa, ak mi zašlete fotografie vašich hotových prác na info@megastitch.eu

Mária Erbenová